Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.01.2024 07:29 - Какво да правим? Животът изисква от нас да си зададем този философски въпрос.
Автор: radoykova Категория: Други   
Прочетен: 600 Коментари: 3 Гласове:
4

Последна промяна: 07.02.2024 17:23

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Вчера ме попитаха следното:

"Докога ще позволяваме на вълци и хиени да пасат и стрижат народа ни?
Възможно е първо да е било словото, но май дойде време, когато само слово не е достатъчно?
Само питам..."

Моят кратък отговор е следният:

1. Мирните средства за съпротива и неутрализиране на злото не само че не са изчерпани, но не се използват достатъчно от народа ни поф формата на свободно волеизявление. А имаме това исконно право и нещо повече - то е в наличност.

Пасивността, неглижирането, бягството от значимите общочовешки и национални въпроси е широко срещано явление!

2. Първо е мисълта, начина на мислене. Тук народът вече е покосен. Огледайте се и вижте - колко хора имат правилно становище, правилна концепция, отношение и мотивация за съответни действия? Като казвам правилни, имам в предвид, такива, които се основават на непреходната мъдрост, правда, истина, а също така любов в сърцето и волеви качества, решителност, смелост; необходимо е и човек да носи светлина в ума, да е озарен... Колко хора изобщо разсъждават, мислят? Добруването на едно общество, в значителна степен зависи от мисловния му живот.
После трябва да се запитаме, с какви образи е изпълнено съзнанието, с какви послания, с какъв заряд, с какви идеи? Какво се случва във вътрешния живот на народностната ни душа?
А също и как упражняваме колективната си отговорност.
Така стигаме до въпроса - каква е цивилизационната ни задача, поставена пред нас самите, пред народа, от който произлизаме и сред който живеем и пред човечеството?

3. Наличието на продажници Кириак Стефчовци сред народа ни, значително усложнява изпълнението на задачата, създавайки ни трудности. Те не са непреодолимо препятствие, но това означава, че морално здравата част от народа, трябва да е в пъти по-силна и ефективна в действията си, а също така да върши добро със задружни сили.

4. Борбата е ежедневна. Днес всеки взима страна и участва в битка, допринасяйки активно и пасивно, пряко и косвено. Въпросът е на коя страна е застанал.

5. Tрябва да проявяваме принципност, трябва да разграничаваме кое е недопустимо прегрешение според собствената ни оценъчна сиситема, в личен и обществен, общонационален план, ако считаме себе си за морални създания, венец на Творението, по образ и подобие Божие, а не жалки егоисти, наподобяващи просто устроените микроорганизми!


Обичам България, но съучастието на народа в злото, по най-различни начини, дали чрез преструване, неадекватна пасивност, игнориране, незаинтересованост или заради активно съучастие и дейно подпомагане на това зло да се разгръща, длъжна съм да констатирам, че това не води до добри резултати и последствия за родината ни, колкото и да искаме да я видим България благоденстваща. Уви, процесите, които протичат, редом с вече извършеното предателство по факт, не са добри.

Доброто е във всяка искра инициативност, будност, съпричастност и състрадателност на достойната част от народа ни. Така се шлифова диамантът. Така се отработват добродетели. Така се извайва красотата на душата. Така се калява волята. Така се проверява вярата на прочност. Така се доказва чест и достойство, постоянство и последователност.
По пътя на инициативата, родена от свободния вътрешен живот, от чисто морално чувство и висш стремеж!
 
Същевременно, добре е да носим в съзнанието си идеята, че Небето има нужда от своите съработници, а всеки от нас може да бъде кандидат за такъв. Беинса Дуно е казал:

"Възвишените същества от невидимия свят, които са завършили своята еволюция, търсят съработници в Новата културахора с чисти сърца и светли умове. Мислите ли, че сам Господ и ангелите ще слязат на земята, за да уреждат човешките работи? Те сами няма да слязат, а ще се изявят чрез готовите за работа хора, които живеят на Земята."
("Влизане", Неделни беседи, 1926-27)


Да бъдем готови!

image

image


Ще споделя един подобен разговор, който имах преди време с чуждестранен приятел, на руски е написано, тъй като на този език се осъществи общуването, темата е "Проблемы народов (юго-)Восточной Европы"  https://radoykova.blog.bg/drugi/2023/05/06/problemyi-narodov-iugo-vostochnoi-evropyi.1866983


С обич към България, Юлия Радойкова


Тагове:   решение,   действия,


Гласувай:
4



1. icansing - Госпожо, в моя блог се води подобен спор,
19.01.2024 10:04
а решението според мен е - изхвърляте всички телевизори! След няколко дни ще сте нови, по-умни и отговорни хора и граждани!
цитирай
2. parisinfo - Господине/Брато, товарищ! КритическиятРеализъм на констатацията не е достатъчен, защото:
20.01.2024 01:26
Без информация, слепецът си остава сляп, глухият си остава глух, динамиката на живота умира.
Нужни са насоки/тезиси, които да дават алтернативна информация, различна от днешната любов към РОБОВЛАДЕЛСКО-КОЛОНИАЛНАТА реалност. От нея избягаха предишните африкански роби, наситени от световните уроди. На тяхно място ни водят локални родни катили и идиоти.

icansing написа:
а решението според мен е - изхвърляте всички телевизори! След няколко дни ще сте нови, по-умни и отговорни хора и граждани!

цитирай
3. radoykova - отговор към двамата
20.01.2024 08:40
icansing, благодаря, но това прозрение е старо. Мнозина хора се пробудиха до този извод. Така е написано сякаш тепърва ще изхвърляме зомби-визорите...

parisinfo, зомби-визорите не са източник за информация, а Средство за Манипулация, Развращаване, Агитация и Дезинформация, на кратко - СМРАД, напълно е прав нашият многоуважаван сънародник Пламен Пасков по този повод!
Който иска да почерпи правдива информация, СМРАДовете не са източникът за тази цел и това вече всеки адекватен човек го знае.

Въпросът е как да си организираме живота, осмисляйки всичко това.

г-н Париж, като цяло не ви разбрах коментара, моля пишете по-разбираемо и ясно и бъдете внимателен към оформлението на написания от вас текст. Чете се трудно, а какво е имал в предвид автора, си го знае самият автор....
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: radoykova
Категория: Други
Прочетен: 431517
Постинги: 189
Коментари: 337
Гласове: 396