Постинг
25.10.2015 12:53 -
Размисли за външния и вътрешен живот на човека
Автор: radoykova
Категория: Други
Прочетен: 660 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 25.10.2015 13:01
Прочетен: 660 Коментари: 1 Гласове:
1
Последна промяна: 25.10.2015 13:01
Асоциациите ми с тази красива мелодия са свързани с вътрешния глас, който проговаря в човека в моменти на размисъл, на тишина, на разходка пеш; в моменти на единение, когато човек се вслушва какво му нашепва собствената съвест. Само един праведен живот позволява на човек да издържи да чуе тишината в себе си, давайки възможност Божественият глас тихо да се изяви. В такива моменти човек има шанс да чуе и да разбере най-съществените неща.
Когато животът на даден човек съответства на християнските принципи е леко. Но какво се случва с душата на един човек, живеещ в пълен дисонанс с волята на Бога? В тези мигове на тишина, той ще долови истината за личната дисхармония между воля, чувства, мисъл, думи и дела, от една страна и Божествената Мъдрост, от друга страна. И дълбоко ще се ужаси от себе си! Най-тежко е да чуеш присъдата на собствената си съвест. Ужасът е толкова кошмарен, че ако този човек няма желание да се поправи и покае, т.е. да понесе произтичащата тежест и последици от собственото си разобличение, то тогава ще иска да се избави от тези съкровени моменти на вътрешна тишина и самоанализ, изполвайки всевъзможни външни методи като кипяща дейност в социума, вдигане на много врява, скандали, спорове, обвинения и оскърбления към другите и пр. и пр. На външен план той може да изглежда много активна личност сред обществото, но това е само на повърхността. В дълбочината се крие един уплашен от себе си човек, със слаб висш Аз и силно изпъкващ низш Аз. И понеже не желае да чуе какво неговият вътрешен глас му говори, а именно: че е нищо, кръгла нула, пълен провал; че е измамник и предател..., той приглушава тези истини като прогонва гласа на съвестта си - тази Божествена искра в него чрез вдигане на безсмислена врява, пиене на алкохол и други подобни упадъчни дейности. В случая е важно той да бъде активен, само че активността му е в грешна посока; по този начин той бяга от действителните си дела и отговорности, които е необходимо да поеме и осъществи.
Имаме един такъв нагледен пример с един наш политик. След всичко, което е направил, душата му има нужда от лечение. Нищо не помага и не дава утеха: нито луксозният живот, нито славата, властта и високите позиции, нито жените около него, нито дори толкова радостно събитие като раждане на негово дете! Нищо от това не е в състояние да излекува душата му. Защото решението на този проблем е само едно - дълбоко и осъзнато покаяние!
Това е единственото лекарство! Ако не стори това, нисшият Аз все така ще буйства на външен план, докато отвътре душата му все така ще агонизира! ...
Тези мои размисли бяха вдъхновени от мелодията и от лични разговори с един Мъдрец, който познавам.
Когато животът на даден човек съответства на християнските принципи е леко. Но какво се случва с душата на един човек, живеещ в пълен дисонанс с волята на Бога? В тези мигове на тишина, той ще долови истината за личната дисхармония между воля, чувства, мисъл, думи и дела, от една страна и Божествената Мъдрост, от друга страна. И дълбоко ще се ужаси от себе си! Най-тежко е да чуеш присъдата на собствената си съвест. Ужасът е толкова кошмарен, че ако този човек няма желание да се поправи и покае, т.е. да понесе произтичащата тежест и последици от собственото си разобличение, то тогава ще иска да се избави от тези съкровени моменти на вътрешна тишина и самоанализ, изполвайки всевъзможни външни методи като кипяща дейност в социума, вдигане на много врява, скандали, спорове, обвинения и оскърбления към другите и пр. и пр. На външен план той може да изглежда много активна личност сред обществото, но това е само на повърхността. В дълбочината се крие един уплашен от себе си човек, със слаб висш Аз и силно изпъкващ низш Аз. И понеже не желае да чуе какво неговият вътрешен глас му говори, а именно: че е нищо, кръгла нула, пълен провал; че е измамник и предател..., той приглушава тези истини като прогонва гласа на съвестта си - тази Божествена искра в него чрез вдигане на безсмислена врява, пиене на алкохол и други подобни упадъчни дейности. В случая е важно той да бъде активен, само че активността му е в грешна посока; по този начин той бяга от действителните си дела и отговорности, които е необходимо да поеме и осъществи.
Имаме един такъв нагледен пример с един наш политик. След всичко, което е направил, душата му има нужда от лечение. Нищо не помага и не дава утеха: нито луксозният живот, нито славата, властта и високите позиции, нито жените около него, нито дори толкова радостно събитие като раждане на негово дете! Нищо от това не е в състояние да излекува душата му. Защото решението на този проблем е само едно - дълбоко и осъзнато покаяние!
Това е единственото лекарство! Ако не стори това, нисшият Аз все така ще буйства на външен план, докато отвътре душата му все така ще агонизира! ...
Тези мои размисли бяха вдъхновени от мелодията и от лични разговори с един Мъдрец, който познавам.
Следващ постинг
Предишен постинг
Хората не го знаят и не искат да го чуят, но когато човек седи тихо в стаята си и с истинска вътрешна сериозност, с пълна отдаденост на своето сърце чете, да кажем, Евангелието на Йоан или някаква антропософска книга или лекция и напълно се вживява в това, което чете, той прави повече за оздравяването на света и хората, отколкото много, които правят себе си важни за себе си и за другите във външните работи на обществото.
Рудолф Щайнер
цитирайРудолф Щайнер
